Як штукатурити стіни по маяках з арматури

Штукатурка відноситься до одного з найбрудніших, трудомістких і дорогих видів оздоблювальних робіт. Маючи великий досвід в галузі будівництва та ремонту, автор використовує даний вид штукатурних робіт як один з найбільш простих і економічних. З цього майстер-класу ви дізнаєтесь, як штукатурити стіни по маяках, і чому в якості маяків для штукатурки використовуються саме арматура.

Як штукатурити стіни

У різних куточках нашої країни використовуються відмінні один від одного суміші для штукатурки. Хтось використовує готові сухі суміші, хто готує такі суміші для штукатурки вручну. Ми будемо робити суміш власними руками з найбільш поширених у нашому краї матеріалів.

Матеріали для приготування суміші для штукатурки

 • тирса – відсів дрібної фракції, що отримується в процесі видобутку та розпилювання природного каменю-ракушняку
 • річковий пісок, щоб трохи «підсушити» розчин, інакше він буде дуже липким
 • цемент (ми будемо використовувати цемент марки М-400)
 • вода

Порада: для штукатурних робіт найбільш підходить тирса дуже дрібної фракції, так звана «борошно». Це білий пил, дуже легкий і буквально повітряний. Він містить велику частину вапняної муки. Саме це і робить його таким цінним. Його вартість дуже невелика.

Інструменти для штукатурки стін про маяках

 • бетонозмішувач об’ємом 125 літрів
 • відра
 • кельма штукатурна
 • правило штукатура (бажано мати різної довжини)
 • рівень
 • молоток і цвяхи
 • волосінь великого діаметра
 • сокира та пилка муляра
 • арматура діаметром 14 мм (підрізана по заданій висоті)
 • таз для розчину

Штукатурка стін по маяках

Пропорції майбутньої суміші для штукатурки на один заміс в мішалці, об’ємом 125 літрів:

 • половина 25 кг мішки цементу
 • 25 кг мішок річкового піску
 • три 25 кг мішки тирси
 • вода в кількості приблизно двох 10 л відер

Робимо суміш для штукатурки

Суміш для штукатурки

Першим ділом ми готуємо розчин. В мішалку заливаємо відро води, засипаємо півмішка цементу. Враховуючи різне фасування, обмовимо, що ми використовуємо в мішки 25 кг Даємо цементу гарненько размішатися у воді, і засипаємо річковий пісок у розмірі одного мішка в 25 кг. Далі, засипаємо по черзі два мішка тирси і підливаємо воду для кращого змочування. Розбиваємо грудки, які утворюються в центрі мішалки шматком арматури. Тільки робимо це акуратно, мішалка працює і може закрутити арматуру.

Примітка: засовувати руки в мішалку категорично не можна!

Розчин робимо і засипаємо третій мішок тирси і підливаємо воду. Нам необхідна консистенція, схожа на густу сметану. Саме такий розчин не буде обпливати зі стіни, якщо буде занадто рідким і не буде відвалюватися грудками, якщо буде занадто густий.

Далі, набираємо відро розчину і маємо виставляти маяки. Ми будемо працювати в будівлі майбутньої лазні, тут висота стелі 2.75 м. Маяки підрізані відповідно. Маяки виставляються таким чином, щоб перекривалися з запасом найдовшим відрізком, з якими ви готові працювати. Без деякого досвіду не варто брати відрізок довше двох метрів. Ми будемо працювати з відрізком арматури 1, 1.5 і 2 метри.

Маяк виставляється приблизно в 10 см. від ближнього кута. Так робиться для того, щоб ми могли правилом «зрізати» зайвий розчин, підрівнюючи його по обидві сторони від маяка.

Готуємо стіну

Перед початком робіт добре кропимо стіну водою зі шланга. Так як ми будемо штукатурити камінь-черепашник, то й розчин і стіна будуть добре «пити» воду. Якщо не змочити стіну попередньо, то пил на стіні буде перешкоджати налипанню з першого разу. Крім того, стіна вбере воду з розчину, що завадить його налипанню на поверхню. В надалі застигла штукатурка може відвалитися від стіни цілим пластом.

Штукатурка стіни

Виставляємо маяки для штукатурки

Маяки для штукатурки

Просто прикладаємо маяк до стіни. Будемо думати, що стіна нам попалася не сама крива. Ми просто прикладаємо арматуру в 1.5 метра до маяка і до нього ж прикладаємо рівень. Тепер ми бачимо, нам треба притиснути верх або низ маяка. Далі, притримуючи маяк, робимо кілька начерків розчину ближче до верху і ближче до низу маяка. Кельмою поправляємо розчин так, щоб він фіксував маяк і був урівень з ним. Якщо вам попалася стіна з виступаючим каменем то її іноді легше підрубати, ніж накидати півметрові шари розчину. Ще раз пробиваємо маяк рівнем. Якщо десь маяк згинається або не фіксується, прибиваємо його хрест-навхрест цвяхами. Якщо десь під маяком занадто велика відстань до стіни, то закидаємо туди розчин.

Штукатурка по арматурі

Таким же чином фіксуємо другий маяк. Н»ам для роботи їх необхідно два. Якщо у вас дуже довга стінка, то виставляємо маяки ближче до її країв або по кутках, а маяки між ними виставляємо по волосіні.

По краях від маяків забиваємо від верху до низу три цвяхи і між ними натягуємо волосінь. Натягувати треба добре, від цього залежить, як рівно лягає штукатурка. В результаті у вас повинно вийти три горизонту ліски, натягнутої на цвяхах. Підводимо під них потрібну кількість маяків і вирівнюючи їх по волосіні, фіксуємо розчином.

Фіксація маяків

Маяки виставлені, даємо їм підсохнути. Розчин на тирсі при плюсових температурах схоплюється дуже швидко. Досить півгодини і працювати вже можна. Додаємо трохи води, в той розчин, що в мішалці, кілька хвилин його перекручуємо, щоб освіжити, і починаємо штукатурити.

Розчин для штукатурки

Приносимо кілька відер розчину і висипаємо їх у таз. Таз треба поставити на такій висоті, щоб вам було зручно працювати. Кельмою накидаємо знизу вгору розчин на стіну. Робимо гарні ліплення, стежимо, щоб розчин не плив і добре тримався на стіні. Не варто накидати багато.

Штукатурка своїми руками

Ліплення штукатурки

Прокидавши з десяток кельм, зрізаємо зайвий розчин правилом. Для цього, рухаючи правило вліво-вправо, поступово піднімаючи його вгору. Зайвий розчин залишається на правилі, скидаємо його назад в таз. Таким чином, робимо перший грубий шар. Не варто працювати по всій стіні відразу. Працюйте від маяка до маяка. Такий метод називається погонний. Один погон це і є відстань від крайнього маяка до наступного.

Як штукатурити

Прокидавши грубий шар на погоні, підкиньте розчину у великі нерівності на штукатурці і правилом доведіть погонів до рівної поверхні. Не страшно, якщо залишаться дрібні тріщини або цілі. Потім ви їх затрете. Крім того щілини утворюватимуться в процесі підсихання розчину і його опадання. Це не критично. Пропрацюйте всі погони. Якщо у вас в гонитві трапляються двері або вікна, то ставте маяки так приблизно в 5 см від них. Далі ви приховайте утворені щілини, коли будете робити відкоси.

Поштукатуривши стіну, залиште сохнути на добу. Через добу обов’язково вибити зі стіни маяки, просто постукуючи по них молотком. Також видаліть цвяхи, якими ви їх кріпили. Отримані смуги затріть розчином. Які б маяки ви ні використовували – арматуру або магазинні, обов’язково вибивайте їх із стіни. Так як далі вони дадуть іржу, яка проступить на шпалерах або фарбі.

Нанесення штукатурки

У чому ж відмінність маяків з арматури, від маяків магазинних?

 • Арматурні маяки багаторазові. Вибивши зі стіни, ви можете використовувати їх скільки завгодно разів. Тоді як магазинні маяки одноразові.
 • Арматура залишає тонкий рівний шов, магазинний маяк залишає шов більше, через площини для кріплення.
 • Арматуру можна використовувати далі в будівництві, в пояс, перемичку або фундамент. Магазинний тільки викинути.
 • Економніше купити один раз арматуру, ніж купувати купу магазинних маяків.

Метод штукатурки по арматурі вважається більш професійним, через свої практичні якості і дуже популярний у багатьох будівельних бригадах.

 
Top