Оброблення стін пластиковими панелями своїми руками

Пластикові панелі на сьогоднішній день вважаються універсальним матеріалом для декорування поверхні стін. Така обробка може бути встановлена практично в будь-якому приміщенні з підвищеною вологістю, з низькою температурою, великою прохідністю і т. д., вибір місць для монтажу величезний. При цьому кожен раз є можливість створити абсолютно неповторний інтер’єр, завдяки найширшому асортименту даного товару. У статті піде мова про обробку стін пластиком своїми руками.

Стінові панелі з пластика – це продукція, виготовлена екструзійним способом з полівінілхлориду (ПВХ). Процес полягає в тому, що розплавлена густа маса речовини з допомогою спеціального обладнання видавлюється через профільовані отвори, які за формою відповідають виробленої панелі. Потім заготовки охолоджуються при певній температурі і нарізаються за розміром.

Оброблення стін пластиковими панелями своїми руками

 • Є два стандарти товщини панелей – 5 мм і 8-10 мм. Другий варіант розмірів хоч і відрізняється на кілька міліметрів один від одного, все ж вважається єдиним, так як для нього виготовляються однакові комплектуючі елементи, зокрема молдінги.
 • Ширина листового пластику для обробки стін може варіюватися від 20 до 37 см. Стандартна висота виробів – 260, 270 і 300 див. Також існує такий різновид, як пластикова вагонка, розмір якої 10х300 см, листовий варіант, шириною до 120 см і висотою до 245 см і панелі у вигляді квадратної або прямокутної плитки, з розмірами 30х30 см, 30х60 см або 90х90 см.

Вибір пластикових панелей

Перш ніж переходити до безпосереднього монтажу виробів, їх необхідно придбати, по-перше, в потрібній кількості, а по-друге, в гідній якості. Для того щоб зробити правильний вибір, слід враховувати особливості різних видів пластикових панелей.

 • Так, наприклад, плануючи обробку стін пластиком у ванній, на кухні або в коридорі, варто віддавати переваги вологостійким виробів, з високим ступенем міцності і не мають виступаючих елементів або орнаментів.
 • Для балконів підійдуть панелі несприйнятливі до різких перепадів температури, а також стійкі до механічного впливу, так як з-за маленького простір не уникнути частого зіткнення з поверхнею пластику.

Оброблення стін пластиковими панелями своїми руками

Переваги пластикових панелей

 • довгий термін служби;
 • хороша вологостійкість, а завдяки надійному з’єднання панелей між собою вода також не потрапляє і між швами;
 • матеріал володіє підвищеними звукоізоляційними якостями;
 • стійкість до механічного впливу і стирання;
 • є теплоізолюючі властивості за рахунок внутрішньої комірчастої структури, крім того, можливо встановити додатковий шар ізоляції під панелі;
 • різноманіття дизайнерських рішень, в тому числі і імітація різних поверхонь (дерево, кераміка, шкіра);
 • легкий монтаж, що не вимагає спеціального обладнання та спеціальних знань, крім при роботі з виробами практично не утворюється пил і бруд;
 • простий догляд, досить протирати вологою ганчірочкою або чистячою серветкою декоровані стіни раз в місяць, а при сильному забрудненні промити теплим мильним розчином, не використовуйте абразивні миючі засоби або розчинники;
 • є можливість установки на будь-яку поверхню, незалежно від ступеня її рівності і гладкості (за рахунок установки каркасної обрешітки), також практично неважливо яке облицювання використовувалася до цього;
 • допускається використовувати в якості обробки в неопалювальних приміщеннях (наприклад, на лоджіях або балконах), а також в приміщеннях з підвищеною температурою (внутрішня обробка лазень, саун);
 • підвищена вогнестійкість (витримують температуру до 400 градусів);
 • в процесі експлуатації не виділяють шкідливих речовин;
 • низька ціна пластику для обробки стін.

Звичайно, є і недоліки, і найголовнішим можна назвати заборону на використання в місцях, призначених для евакуації людей у випадках спалаху, так як при горінні пластик виділяє їдкі речовини і сильний дим. До таких місць в основному відносяться сходові отвори і майданчики.

Види пластикових панелей для облицювання стін

Верхній шар панелей з ПВХ може бути виконаний одним з трьох основних способів.

 • Ламінування. Спосіб передбачає наклеювання з допомогою двокомпонентного клею на поверхню пластикових панелей спеціальної плівки, яка за рахунок особливої фактури може імітувати безліч натуральних матеріалів – дерево, мармур, шкіру. Плівка є стійкою до вологи, світла і стирання, завдяки чому навіть при довгій експлуатації виробу виглядають як нові.

Оброблення стін пластиковими панелями своїми руками

 • Офсетний друк. Для нанесення зображення застосовується двостадійний принтер. Перша стадія передбачає друкування візерунка за допомогою фарб, а на другій стадії панелі покриваються антистатичним лаком. Найчастіше за таким методом наносяться малюнки, що імітують мармурову поверхню. Основна гідність офсетного методу в тому, що отримується виріб вологостійкий, стійкий до фізичного впливу і хімічних засобів.
 • Термодрук. Перенесення на поверхню малюнків і візерунків з термоплівки, яка притискається до панелі, а потім прокочується гарячим валиком з силікону. Температура, при якій відбувається процес, знаходиться в межах 150-180 градусів, під дією тепла на плівку лак і барвистий пігмент переходять на ПВХ-заготовку. Плівка стає прозорою і намотується на котушки для подальшого застосування. Такий спосіб не передбачає додаткового захисного шару лаку. У той же час одержувана поверхня стійка до зовнішніх впливів, УФ-променів, має насичений колір і оригінальний дизайн.

Оброблення стін пластиковими панелями своїми руками

Комплектуючі до пластикових панелей

 • стартова планка;
 • фінішна планка;
 • профіль для внутрішнього кута;
 • профіль для зовнішнього кута;
 • з’єднувальна планка;
 • плінтус стельовий і підлоговий;
 • F-профіль;
 • куточок м’який універсальний (для внутрішнього і зовнішнього кута).

Оброблення стін пластиковими панелями своїми руками

Для того щоб встановити молдінги (комплектуючі) використовують оцинковані цвяхи або шурупи-саморізи. Від краю елемента відступають не менше 5 мм. Купувати аксесуари слід під колір панелей. Такі елементи легко ріжуться звичайним будівельним різаком. Зовнішні аксесуари просто приклеюються на облицьовану поверхню, при цьому не варто притискати вироби занадто сильно один до одного, тому що можна пошкодити пластик і утворюється вм’ятина, яку практично неможливо прибрати.

На що звернути увагу при покупці пластикових панелей

 • Зовнішній вигляд товару. Краще всього купувати продукцію з однієї партії і при можливості перевіряти вироби з різних коробок на відповідність колірній гамі. Фарба повинна бути нанесена рівним суцільним шаром, а поверхня рівна, без пошкоджень.
 • Стан ребер жорсткості і їх кількість. Чим більше перегородок всередині виробу, тим воно міцніше, при цьому ребра жорсткості не повинні бути деформовані або пошкоджено, у якісному виробі вони рівні і часто розташовані. Якщо важко візуально визначити кількість внутрішніх перегородок, то можна покладатися на вагу однієї панелі – він повинен бути достатньо великим, але і не занадто важким.

Оброблення стін пластиковими панелями своїми руками

 

 • Замкове з’єднання. Гребінь паз і повинні точно відповідати один одному і при з’єднанні не утворювати проміжків або нерівностей, а також з легкістю з’єднуватися, не прикладаючи сили.
 • Ціновий діапазон. Не варто купувати продукцію по найнижчій ціні, високої якості від неї добитися точно не вийде, а, значить, найближчим часом їй буде потрібно заміна і як наслідок переплата коштів. Не варто віддавати перевагу занадто дорогому товару, швидше за все у вартість включена доплата за бренд. Більшість панелей, вироблених менш відомими європейськими виробниками, мають гідне співвідношення ціна/якість.
 • Сировина. При змоги з’ясувати зміст крейди у виробленому товарі, тому якщо його занадто багато, то при згинанні виробу буде залишатися помітний слід, а іноді і вм’ятини.

Розрахунок кількості матеріалу

Для того, щоб ремонт проходив мінімально проблематично закуповувати необхідний матеріал слід виходячи з проведених розрахунків.

Розрахунок профілю для обрешітки

 • Проводити розрахунки можна кількома способами, найбільш простий розглянуто на прикладі стіни висотою 245 см і завдовжки 400 см. Оптимальна відстань між встановлюваними профілями становить 30-50 см. Треба враховувати, що планки обрешітки закріплюються перпендикулярно панелям, тобто при горизонтальному розташуванні планок панелі встановлюють вертикально і навпаки.
 • Визначившись з положенням облицювання можна розрахувати необхідну кількість профілів. Щоб дізнатися, скільки стійок знадобитися при вертикальному розташуванні рештування, треба довжину стіни розділити на відстань між стійками і додати один крайній профіль, тобто 400/50+1 = 9. Це означає, що необхідно придбати 9 стійок довжиною 2,45 м.
 • Не варто забувати, що робиться обрешітка по периметру, відповідно додаємо як мінімум дві напрямні, довжина яких відповідає довжині декорованій поверхні. Таким чином, можна дізнатися загальну довжину необхідних профілів. До цієї цифри обов’язково слід додати 5-10 %, щоб врахувати всі підрізи або помилки.
 • При горизонтальному розташуванні решетування, розрахунки проводяться виходячи з висоти стель. Крім того, потрібно врахувати дверні та віконні прорізи, якщо вони є, їх площа віднімають від отриманої цифри.

Розрахунок кріплень пластикових панелей

 • Встановлюючи решетування на бетонні або цегляні стіни, потрібно розрахувати кількість дюбель-цвяхів. Розрахунок проводиться виходячи із загальної довжини стіни. На кожні 50 см витрачається 1 дюбель-цвях. Також слід додати кілька відсотків про запас.
 • Якщо монтаж ведеться за допомогою клямерів, то рекомендується використовувати на 1 м2 20 штук кріплень, як правило, виробники постачають їх в упаковках по 100 або 200 штук.

Розрахунок ПВХ-панелей

 • Для початку визначається довжина стіни (у прикладі 400 см), а потім отриману цифру ділять на ширину планки (наприклад, 20 см), тобто 400/20=20 штук, висота яких відповідає висоті стелі. Така кількість матеріалу знадобиться для облицювання стіни, монтуючи панелі вертикально.
 • При установці панелей у вигляді окремих плиток простіше розрахунок вести по квадратним метрам, не забуваючи щоразу додавати до кількості матеріалу 5-10 %. Розрахунок навколо вікон і дверних прорізів краще всього проводити окремо, віднімаючи цю величину від загальної цифри.

Розрахунок комплектуючих і аксесуарів

 • Як правило, довжина більшості комплектуючих відповідає 3 м. Якщо при монтажі використовуються кутові профілі, то необхідно порахувати кути, що зустрічаються на декорованій поверхні, і саме така кількість комплектуючих варто купувати.
 • Розрахунок стельового і статевого плінтуса ведеться виходячи з периметра приміщення, розмір якого ділиться на довжину плінтуса (3 м) і округлюється в більшу сторону.
 • Також не варто забувати про сполучні внутрішні і зовнішні куточки для плінтусів, які розраховуються виходячи з кількості кутів.

Способи монтажу пластикових панелей

Практично ні один будівельний процес не обходиться без застосування тих чи інших інструментів, установка пластикових панелей не буде винятком.

Матеріали та інструменти:

 • панелі з ПВХ;
 • суцільна обрешітка або каркас (в залежності від обраного варіанту можуть знадобитися: дерев’яні бруски, рейки, металеві профілі, ДСП або ДВП);
 • комплектуючі для пластикових панелей;
 • ізолюючий матеріал (якщо планується влаштовувати додатковий шар тепло – і звукоізоляції);
 • клей, саморізи, цвяхи або скоби (в залежності від обраного способу кріплення);
 • герметик;
 • вимірювальна рулетка, будівельний рівень; лінійка, олівець;
 • викрутка, молоток, ножівка з дрібними зубами;
 • шуруповерт, перфоратор, будівельний степлер.

Існує кілька різних способів установки пластикових панелей. Кожен з них має свої переваги і особливості. В деяких випадках можна вибирати найбільш простий і менш трудомісткий, а в інших випадках такого вибору немає і монтувати вироби можна тільки одним певним методом.

Монтаж на обрешітку

Підготовчий етап

 • Даний етап передбачає проведення замірів та нанесення позначок, для подальшого кріплення обрешітки. Також треба переконатися, що всі необхідні матеріали є в належній кількості. Можна підготувати профілі каркаса, але слід пронумерувати кожну планку, так як не завжди висота або довжина стін може бути однаковою в кожному конкретному місці. Якщо пластикові панелі були тільки що придбані, то необхідно дати їм відлежатися протягом 12 годин в не розпакованому вигляді.
 • При установці панелей на профілі або дерев’яні планки не передбачається зачистки стіни, але якщо на поверхні є серйозні пошкодження, цвіль або грибок, то треба обробити її належним чином.

Оброблення стін пластиковими панелями своїми руками

 • Якщо планується монтаж дерев’яного каркасу у вологих приміщеннях, то всі деталі слід обробити спеціальними складами, що запобігають розвиток бактерій і гниття дерева.

Монтаж обрешітки

Решетування необхідна в тому випадку, коли стіна має великі перепади по висоті і нерівності, також між стіною і панелями можна прокладати додатковий шар ізоляції. Виконуватися вона може в трьох основних варіантах: з дерев’яних рейок, з пластикових профілів та з металевих направляючих. Загалом відмінність між ними лише в способі закріплення на них облицювання.

Порада: при фіксації панелей у вертикальній площині, решетування виконується в горизонтальному напрямку. Чим менше відстань між направляючими, тим міцніше вся конструкція. Оптимальним вважається крок у 30-50 см.

Дерев’яна обрешітка

Оброблення стін пластиковими панелями своїми руками

 • Для монтажу дерев’яного каркаса застосовуються бруски з перерізом 4х4 см або 4х2,5 см. Рейки до основи можна кріпити на саморізи або дюбеля.
 • При вертикальному встановленні панелей монтаж обрешітки починається з установки правої і лівої направляючої. Потім між ними встановлюються горизонтальні поперечки, з дотриманням однії відстані між ними.
 • Для більшої жорсткості конструкції можуть монтуватися додаткові вертикальні стійки. Кожний встановлений брусок перевіряється за допомогою рівня, щоб розташування всього решетування було в одній площині.

Металеве решетування

Оброблення стін пластиковими панелями своїми руками

 • Такий вид решетування трохи дорожче дерев’яного, але він вважається максимально надійним і довговічним. Профілі виконуються з алюмінію.
 • Першим встановлюється П-подібний стартовий профіль під стелею, потім такий же встановлюється на підлогу. У них закріплюються напрямні, на які кріпитимуться панелі.
 • Напрямні кріпляться до основи дюбелями або саморізами із кроком не більше 90 см. Допускається збільшувати крок обрешітки каркаса до 80 см.
 • Для економії коштів можна порекомендувати комбінувати алюмінієві профілі та дерев’яні (металевий периметр і стійки з дерева).

Пластикове решетування

Оброблення стін пластиковими панелями своїми руками

 • Це сучасний вид каркасу, трохи дорожче дерев’яного більш вимогливий до рівності поверхні. Завдяки тому, що пластик не піддається гниттю, на ньому не утворюється цвіль або грибок, а також за рахунок особливого способу кріплення установка панелей відбувається в рекордні терміни, такий вид решетування все більше завойовує популярність у споживачів.
 • Напрямні з пластику мають спеціальні застібки, які замикають панель і надійно утримують її, це також дозволяє проводити швидкий демонтаж облицювання і повторне використання панелей, так як вони не пошкоджуються скобами або шурупами.
 • При установці профілю з пластику слід особливу увагу приділяти розташуванню стійок в єдиній площині, так як навіть маленьке відхилення призводить до того, що кліпси просто не замикаються. Найчастіше така конструкцію застосовується для обробки стін пластиком, на кухні, у ванній або сауні.

Установка пластикових панелей

 • Монтаж панелей починається від кута, де встановлюється спеціальний кутовий елемент (або фінішний профіль) в який щільно вставляється панель і прикручується за допомогою саморізів або закріплюється будівельним степлером на скоби до дерев’яної обрешітки і з допомогою клямерів до металевого каркасу. Потім точно з’єднуючи паз і гребінь, зістиковується друга панель і так далі до кінця стіни або кута.

Оброблення стін пластиковими панелями своїми руками

 • Завершуючи установку або переходячи через кут на наступну стіну, слід встановлювати спеціальні комплектуючі, щоб облицьована поверхня виглядала максимально гармонійно.
 • Останню панель не кріплять до решетування, вона надівається на фінішному елементі, який надійно утримує її. Якщо на стіні є вимикачі або розетки, то пластик просто прорізається і поверх нього встановлюється короб.
 • Завершується монтаж установкою аксесуарів, таких як стельові і підлогові плінтуси і квитанції до них, а також кутові елементи, які наклеюються на поверхню пластикових панелей. При необхідності можна стики між панелями обробити герметиком.

Оздоблення стін пластиком відео

Монтаж безпосередньо на стіну за допомогою клею

При наявності рівних стін можна встановлювати ПВХ-панелі безпосередньо на основу. Закріплювати облицювання допускається на рідкі цвяхи. Слід пам’ятати, що у складі клею для пластику не повинні міститися розчинники.

Підготовчий етап

 • Даний етап передбачає очищення поверхні стіни від наявного облицювання (шпалери, фарбування). Після чого стіни шпаклюються антибактеріальної шпаклівкою або додатково покриваються шаром ґрунтовки, у складі яких є захисні компоненти від цвілі і грибків.

Монтаж панелей

 • Після того як стіна була належним чином підготовлена і просушена можна приступити до обробки стін пластиком. Склеювальний склад замішується чітко по інструкції. Наноситься розчин на стіну за допомогою валика, кисті або зубчастого шпателя (в залежності від структури клею). В якості клейового складу застосовується плитковий клей або рідкі цвяхи.
 • Небажано наносити зараз засіб на велику площу, досить покрити клеєм ділянка рівний 1-2 панелям.

Оброблення стін пластиковими панелями своїми руками

 • Першим ділом встановлюються кутові елементи, потім в них вставлено перша панель і щільно притискається стіні, на час, достатній для схоплювання клею. Далі встановлюються всі наступні планки. Закінчується монтаж фінішним елементом.
 • Якщо пластикові панелі закріплюються на гіпсокартоній підставі, то допускається їх монтаж на невеликі оцинковані цвяхи або саморізи.
 • На заключному етапі встановлюються декоративні елементи і при необхідності промащуються шви спеціальним герметиком.

Крім основних методів кріплення, існує і кілька менш популярних способів. Так, професіонали використовують метод, при якому панелі не закріплюються безпосередньо до решетування. На саморізи до каркасу монтують фінішні або кутові елементи і між ними щільно вставляють всі панелі. Потім монтується стельовий і підлоговий плінтус, які також притискають панелі до решетування. Така установка займає максимум 2 години в кімнаті площею 45-50 м2. Звичайно, такий спосіб більше підходить для офісних будівель, ніж для стін у ванній або на кухні.

Підводячи підсумок, можна сказати, що самостійний монтаж пластикових панелей справа досить просте, основне зусилля доводиться докладати при встановленні обрешітки. Дотримуючи всі основні вимоги і правила, облицювання відбувається в рекордно низькі терміни і з мінімальними витратами.

 
Top